fbpx
Dołącz do Forum Bio_reaction

Partnerzy forum

Partnerzy strategiczni

BIO-GEN to spółka technologiczna specjalizująca się w badaniach i produkcji biopreparatów wspierających rolnictwo i środowisko. Firma powstała w 1990 roku i w ciągu 34 lat działalności osiągnęła pozycję jednego z wiodących producentów preparatów mikrobiologicznych na świecie.

Jest jednym z pionierów branży biotechnologicznej w obszarze rolnictwa i środowiska. Już w 1992 roku firma uzyskała wymagane rejestracje i wprowadziła na rynek pierwsze preparaty probiotyczne dla zwierząt hodowlanych – premiksy BIOGEN Probiotyk, Biogen Dw oraz BIOGEN B. Produkty te, o udoskonalonym składzie, znajdują się w ofercie do dziś i są dostępne w sprzedaży w krajach Unii Europejskiej, Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej.

Obecnie w ofercie firmy znajduje się już ponad 40 preparatów biologicznych o różnym przeznaczeniu, w tym: wspierania nawożenia, rewitalizacji gleby, stymulacji roślin, zaprawy nasienne, probiotyki dla zwierząt, utylizatory nieczystości organicznych czy preparaty do rekultywacji zbiorników wodnych. Wiele z produktów BIO-GEN spełnia wymagania rolnictwa ekologicznego i może być stosowane w tego typu uprawach. Wszystkie produkty są bezpieczne dla ludzi i środowiska.

BIO-GEN posiada własne zaplecze naukowe i technologiczne, w tym jedno z najnowocześniejszych w Europie laboratoriów, którego zadaniem są badania i rozwój nowych rozwiązań. W efekcie przedsiębiorstwo jest w stanie szybko odpowiadać na zmieniającą się sytuację na rynku rolnym. Umożliwia to sprawne wprowadzanie na rynek nowych produktów, a w efekcie sprawne reagowanie na najpilniejsze potrzeby rolników i hodowców.

Bunge, firma obecna na polskim rynku od 2002 roku, to największy w Polsce i jeden z największych w Europie Środkowej przetwórca nasion oleistych i producent tłuszczów roślinnych.

Realizuje zdywersyfikowaną ofertę dla rynku rolno-spożywczego. Specjalizuje się w produkcji olejów konfekcjonowanych, margaryn konsumenckich, tłuszczów dla branży piekarniczo-cukierniczej oraz produktów dla sektora biopaliw i przemysłu paszowego.

Dostosowuje się do dynamiki i potrzeb rynku, skupiając się na klientach oraz ich łańcuchach wartości. Swoją działalność opiera na w pełni zintegrowanym, kompleksowym łańcuchu wartości, który łączy cały proces produkcji nasion oleistych – od pozyskania surowców, przez przetwarzanie, aż po pakowanie i dystrybucję produktów do ostatecznego odbiorcy. Pozwala to zapewnić odpowiedzialność jednostkową wobec klientów i koordynację każdego łańcucha wartości, począwszy od kontaktów z rolnikami, aż po produkty końcowe.

Bunge posiada w Polsce dwie olejarnie zlokalizowane w Kruszwicy i Brzegu, zakład produkcji tłuszczów roślinnych w Karczewie oraz terminal portowy w Świnoujściu.

Danone to lider w tworzeniu wartościowych produktów oferowanych w kategoriach istotnych dla prawidłowej diety oraz odpowiadających na wyjątkowe potrzeby żywieniowe odbiorców.

Działalność w Polsce Danone rozpoczął w 1990 roku. W 2020 roku, jako pierwszy producent w Polsce zdecydował się na stopniowe wdrażanie na opakowania swoich produktów systemu znakowania żywności Nutri-Score.

Danone, realizując wizję One Planet One Health, wychodzi z założenia, że nie ma zdrowia bez wartościowej żywności, a ta z kolei jest uzależniona od kondycji środowiska. Firma na swój wpływ spogląda szeroko, dążąc do maksymalnie zrównoważonych sposobów wytwarzania żywności na wszystkich etapach łańcucha wartości. Dlatego od lat, razem z dostawcami mleka, wdraża rozwiązania rolnictwa regeneratywnego. Firma rozwija standardy produkcji mleka, łącząc cele ekonomiczne, społeczne i jakościowe z aspektami środowiskowymi oraz dbałością o odpowiedzialną i etyczną stronę prowadzenia gospodarstwa. Prowadzi też regularne audyty z dobrostanowe we wszystkich współpracujących gospodarstwach mlecznych. Działania realizowane przez Danone przekładają się na korzyści dla środowiska, efektywności pracy samych gospodarstw i jakości żywności, co ma znaczenie również dla konsumentów.

Nestlé w Polsce jest wiodącą firmą w obszarze żywienia z portfolio blisko 1600 produktów i prawie 70 marek, jest również pracodawcą dla 5500 osób zatrudnionych w 8 lokalizacjach.

W ciągu ostatnich 30 lat obecności na polskim rynku Nestlé stało się ważnym podmiotem zaangażowanym w rozwój i innowacyjność krajowej gospodarki oraz zaufanym partnerem dla lokalnych społeczności. Firma nieustannie się zmienia, kładąc nacisk na nową ofertę produktową, innowacje i zrównoważony rozwój. Z szacunkiem rozwija znane i lubiane polskie marki, takie jak WINIARY, BOBO FRUT i NAŁĘCZOWIANKA. Polskim konsumentem daje dostęp do uznanych międzynarodowych marek, jak: GERBER, GARDEN GOURMET, NESCAFÉ czy NESPRESSO. W ostatnich latach firma znacząco powiększyła swoje portfolio o suplementy diety, m.in.: VITAL PROTEINS, SOLGAR, co odzwierciedla kierunek jej rozwoju.

Nestlé Polska to firma oparta na wiedzy, troszcząca się o swoich pracowników, którzy mają wpływ i mogą wspólnie zmieniać przyszłość. Swoim pracownikom daje różnorodne możliwości rozwoju kariery w Polsce, jak i zagranicą w ramach jednej organizacji.

Nestlé wyzwala moc jedzenia, by podnosić jakość życia każdego z nas oraz przyszłych pokoleń.

Top Farms Głubczyce znajduje się w południowej części województwa opolskiego. Głównymi kierunkami aktywności spółki są produkcja zbóż, rzepaku, ziemniaków, buraków.

Od 2001 r. firma zajmuje się reprodukcją kwalifikowanego materiału siewnego najlepszych polskich i zagranicznych hodowli na potrzeby spółki Top Farms Agro. Top Farms Głubczyce jest również jednym z największych w kraju producentów mleka. W swojej działalności posługuje się kodeksem Dobrych Praktyk Rolniczych oraz stosuje zasady zintegrowanej produkcji regeneratywnej, przekonując, że odpowiedzialne gospodarowanie glebą przynosi korzyści nie tylko środowisku naturalnemu, ale ma też solidne uzasadnienie ekonomiczne. Jest jednym z pierwszych gospodarstw, które otrzymało certyfikat Zintegrowanej Produkcji Regeneratywnej Fundacji Terra Nostra. Współpracuje z uczelniami rolniczymi oraz innymi ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą,  działając na rzecz poprawy konkurencyjności polskiego rolnictwa. Top Farms Głubczyce było również członkiem konsorcjum PolSoja, które propagowało uprawę soi w Polsce.

Top Farms Głubczyce Sp. z o.o. to przedsiębiorstwo, które łączy tradycję z nowoczesnością, stawiając na wysoką jakość, zrównoważony rozwój i innowacyjność. Dzięki temu firma cieszy się zaufaniem klientów i partnerów biznesowych, umacniając swoją pozycję na rynku rolnym.

Top Farms Wielkopolska, zlokalizowana w sercu województwa wielkopolskiego, jest pionierem w produkcji zbóż, rzepaku, buraków cukrowych oraz ziemniaków.

Firma wyróżnia się również wytwarzaniem kwalifikowanego materiału siewnego zbóż, roślin wysokobiałkowych i drobnonasiennych. Działamy zgodnie z najwyższymi standardami, w tym Kodeksem Dobrej Praktyki Rolniczej oraz systemem Integrowanej Produkcji, zapewniając najwyższą jakość naszych produktów.

Top Farms Wielkopolska jest jednym z wiodących producentów mleka w Polsce, a w naszych strukturach znajdują się także sady objęte programem integrowanej produkcji. Owoce z Sadu, zlokalizowanego w Głuchowie, są wykorzystywane do tłoczenia naturalnych soków, cenionych za swoją świeżość i niepowtarzalny smak. Nasze gospodarstwo słynie również z produkcji wysokiej jakości spirytusu surowego, który jest nieodzownym składnikiem dla czołowych producentów wódek.

Dzięki niezawodnej jakości surowców, Top Farms Wielkopolska jest zaufanym partnerem dla największych przetwórców rolno-spożywczych, dostarczając im duże partie towarów. Innowacyjność i jakość w rolnictwie to nasze motto, łącząc tradycję z nowoczesnymi metodami produkcji, aby spełniać oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

Top Farms Wielkopolska Sp. z o.o. to synonim doskonałości i innowacji, oferując produkty, które łączą najwyższą jakość z pasją do rolnictwa. Zapraszamy do współpracy i odkrycia różnicy, jaką możemy wprowadzić w Państwa działalność.

Partnerzy

AGRO Ubezpieczenia – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych to w 100% polska firma ubezpieczeniowa.

Od 2003 roku jest aktywnym uczestnikiem rynku ubezpieczeń. Właścicielem Towarzystwa jest Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Ubezpieczyciel posiada kompleksową ofertę skierowaną zarówno do klienta indywidualnego jak i biznesowego, którą stanowią ubezpieczenia: rolne, komunikacyjne, domów i mieszkań, turystyczne, dla małych i średnich firm oraz dla dużych korporacji.

BNP Paribas Bank Polska S.A notowany od 2011 r. na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych jest częścią grupy bankowej BNP Paribas obecnej w 63 krajach.

W Polsce jako bank uniwersalny o globalnym zasięgu kieruje usługi do Klientów detalicznych, Wealth Management, a także firm w segmentach mikro, MŚP i bankowości korporacyjnej. BNP Paribas jako Bank Zielonych Zmian wspiera Klientów w przechodzeniu na gospodarkę niskoemisyjną, ogranicza negatywny wpływ działalności operacyjnej na środowisko naturalne oraz inspiruje Klientów do podejmowania trafnych decyzji finansowych. Bank konsekwentnie realizuje również strategię finansowania przedsiębiorstw w Polsce, a także wspierania inwestycji strategicznych z punktu widzenia państwa oraz wywierających pozytywne wpływy: społeczne, ekonomiczne i środowiskowe.

Bureau Veritas jest światowym liderem w dziedzinie badań laboratoryjnych, inspekcji i usług certyfikacyjnych.

Założona w 1828 roku Grupa zatrudnia ponad 83 000 pracowników w ponad 1 600 biurach i laboratoriach na całym świecie. Bureau Veritas pomaga swoim klientom poprawić wyniki, oferując usługi i innowacyjne rozwiązania, które zapewniają, że ich majątek, produkty, infrastruktura oraz procesy spełniają normy i regulacje w zakresie jakości, bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony środowiska oraz odpowiedzialności społecznej.

Bureau Veritas oferuje usługi w całym łańcuchu dostaw żywności, zapewniając identyfikowalność, bezpieczeństwo i zrównoważoną produkcję. Jest liderem w Polsce w certyfikacji systemów bezpieczeństwa żywności oraz zrównoważonego rolnictwa, m.in. BRC, IFS, FSSC 22000, HACCP, GMP+, Global G.A.P, MSC, VLOG (non GMO), produkcji biopaliw i bioenergii (ISCC, REDCert, SURE) i produkcji ekologicznej.

Bureau Veritas Polska jest również partnerem rozwoju rolnictwa regeneratywnego w Polsce i jako niezależny podmiot audytujący weryfikuje gospodarstwa rolne na zgodność z tym standardem.

FarmTech Sp. z o.o. to nowoczesne przedsiębiorstwo specjalizujące się w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań dla rolnictwa.

Firma koncentruje się na rozwijaniu technologii wspierających efektywne i zrównoważone prowadzenie działalności rolniczej. Misją FarmTech jest wdrażanie do praktyki rolniczej najlepszych rozwiązań z zakresu innowacyjnych technologii Rolnictwa 4.0 w celu zrównoważonego gospodarowania oraz poprawy jakości zasobów takich jak, gleba, woda i powietrze.

FarmTech oferuje szeroką gamę produktów i usług, w tym zaawansowane systemy monitoringu upraw, narzędzia do precyzyjnego rolnictwa oraz badania fizykochemiczne i biologiczne gleby metodą BIOTREX.

FarmTech współpracuje z czołowymi instytucjami badawczymi, uniwersytetami oraz firmami technologicznymi, aby śledzić najnowsze trendy i wprowadzać innowacje w rolnictwie. Dzięki temu jest w stanie oferować swoim klientom najnowocześniejsze i najbardziej efektywne rozwiązania.

Firma jest wiodącym producentem mąki w Polsce oraz częścią międzynarodowego koncernu GoodMills Group.

GoodMills to od wielu lat synonim marki, którą cechuje stabilna, wysoka jakość, innowacyjność i profesjonalny serwis. Stawia na partnerstwo w biznesie na zasadach Win Win. Nieustannie rozwija asortyment w segmentach B2B, B2C oraz Horeca. Wykorzystanie międzynarodowego potencjału Grupy w zakresie know-how, nowoczesnych technologii, zdolności produkcyjnych oraz fachowców w połączeniu ze znajomością lokalnych rynków to mocne atuty, które przynoszą korzyści klientom oraz konsumentom.

Maspex jest największą firmą w branży spożywczej w Polsce oraz jedną z największych grup spożywczych w Europie Środkowo – Wschodniej.

Istnieje na rynku od ponad 30 lat i jej produkty są obecne w 80 krajach na całym świecie. Posiada siedzibę główną w Wadowicach oraz 18 nowoczesnych zakładów produkcyjnych w Polsce (w Tychach, Lublinie, Łowiczu, Wąsoszu, Olsztynku, Korsze oraz Tymbarku) i w Europie (Czechy, Węgry, Rumunia, Bułgaria). W ramach zakładów produkcyjnych utworzonych jest w Polsce 5 zakładów przerobu surowca. W ostatnim roku firma zakupiła od 660 producentów rolnych z Polski i z zagranicy ok. 410 tys. ton owoców i warzyw oraz ok. 140 tys. ton pszenicy.

Jako wiodący broker ubezpieczeniowy, Mentor S.A. od początku swojego istnienia stawia na specjalizację i spełnianie najwyższych standardów jakości obsługi swoich Klientów.

Biuro Ubezpieczeń Rolnych dysponuje zespołem doświadczonych brokerów ubezpieczeniowych. Od wielu lat współpracuje z przedsiębiorstwami rolnymi, rolniczymi spółdzielniami produkcyjnymi, jak również indywidualnymi gospodarstwami, w celu zapewnienia im optymalnej i kompleksowej ochrony ubezpieczeniowej na terenie całej Polski. Klienci firmy prowadzą działalność w zakresie produkcji roślinnej, zwierzęcej, przetwórczej oraz usługowej. Mentor S.A. sprawuje w profesjonalnym zakresie obsługę brokerską od momentu negocjacji warunków ubezpieczenia, poprzez bieżącą administrację zawartych polis, a skończywszy na profesjonalnej pomocy przy likwidacji szkód. Wiedza zdobyta przez lata obecności na rynku ubezpieczeń rolnych pozwala nie tylko na weryfikację działań towarzystw, ale również na konstruktywne rozwiązywanie wszelkich problemów ubezpieczeniowych. 

Metos Polska by Pessl Instruments jest częścią  Austriackiej firmy Firmy Pessl Instruments, która od  40  lat służy hodowcom, badaczom i menedżerom w 85 krajach.

Dostosowane do indywidualnych potrzeb rozwiązania sprzętowe i programowe w zakresie cyfrowego IoT dla rolnictwa zaspokajają wszystkie potrzeby i wyzwania, z jakimi borykają się w swojej codziennej pracy ludzie pracujący w terenie, a firma szczyci się tym, że może sprawić, że ciężar podejmowania przez nich decyzji jest nieco lżejszy.

IoT w rolnictwie zyskuje na znaczeniu, ponieważ pomaga monitorować wiele aktywów w gospodarstwie jednocześnie. Hybrydowe lub inaczej holistyczne podejście polega na połączeniu wielu różnych urządzeń/rozwiązań, które są strategicznie rozmieszczone na polach. Pessl Instruments łączy wszystkie punkty, ułatwiając kontrolę nad gospodarstwem i polami. Bez względu na rodzaj uprawy czy typ gleby, cyfrowe rozwiązania IoT dla rolnictwa ograniczają liczbę zmiennych i umożliwią podejmowanie trafnych, opartych na danych decyzji dotyczących holistycznego zarządzania gospodarstwem.

Syngenta jest globalną firmą rolniczą z nowoczesnym zapleczem badawczym. Dostarcza innowacyjne technologie, które pomagają rolnikom produkować żywność w sposób wydajny i zrównoważony.

Syngenta oferuje szerokie portfolio produktów i usług wspomagających zdrowie roślin i gleby, a także rozwiązania cyfrowe, które pozwalają producentom rolnym lepiej wykorzystywać dane z gospodarstw i podejmować bardziej świadome decyzje. Do czołowych rozwiązań firmy należą: Cropwise Operations – system zarządzania gospodarstwem stosowany na całym świecie na łącznej powierzchni 40 milionów hektarów oraz Interra® Scan – innowacyjna technologia skanowania gleby. Dodatkowo firma oferuje rozwiązania biologiczne, w tym oparte na nauce biostymulatory, pomagające roślinom radzić sobie ze stresem biotycznym i abiotycznym. W ramach Grupy Syngenta firma współpracuje z rolnikami i partnerami, aby realizować cztery Priorytety Zrównoważonego Rozwoju: Wyższe Plony, Mniejszy Wpływ; Odbudowa Gleby i Natury; Poprawa Dobrobytu Wsi i Zrównoważone Operacje. Priorytety te wspierane są praktykami rolnictwa regeneratywnego, które mają na celu pielęgnowanie i przywracanie zdrowia gleby, ochronę klimatu i różnorodności biologicznej oraz zwiększenie wydajności i rentowności gospodarstw rolnych.

Szkółki Kórnickie istnieją od 1820 roku i należą do najstarszych zakładów w Polsce.

Założone przez ówczesnych właścicieli Kórnika – Działyńskich, były do końca XIX wieku dobrze prowadzone i konsekwentnie rozwijane. W drugiej połowie XIX wieku na terenie obecnego parku powstała jedna z najbogatszych kolekcji roślin w Europie, złożona z około 1500 gatunków. Na początku XX wieku powierzchnia szkółek wynosiła około 10 ha. W 1924 roku ostatni właściciel, Władysław Zamoyski, przekazał dobra kórnickie narodowi polskiemu i utworzono fundację „Zakłady Kórnickie”. Pod kierownictwem znanego dendrologa i pomologa Antoniego Wróblewskiego, powierzchnia szkółek powiększyła się do 20 ha, a liczba roślin w kolekcji przekroczyła 4000 gatunków i odmian. W 1952 roku fundacja „Zakłady Kórnickie” została przejęta przez Polską Akademię Nauk, a Szkółki stanowią do dziś część Zakładu Doświadczalnego. Obecnie powierzchnia upraw szkółkarskich wynosi ponad 40 ha z czego uprawy gruntowe stanowią ok. 36 ha, natomiast uprawy w pojemnikach 4 ha. Drzewa alejowe, lilaki, róże oraz drzewa owocowe produkowane są w Dziećmierowie, natomiast w Kórniku znajduje się uprawa krzewów liściastych i iglastych w pojemnikach i gruncie, roślinami wrzosowatymi oraz pnączami.

Top Farms Agro jest dużym i renomowanym producentem kwalifikowanego materiału siewnego na polskim rynku. Współpracujemy z najlepszymi hodowcami roślin rolniczych w Polsce i w Europie.

Doskonale rozumiemy potrzeby rolnika i dlatego, aby sprostać jego wymaganiom, dokładamy wielu starań, by uzyskać materiał siewny najlepszej jakości.

Wywodzimy się z tradycji rolnej, dlatego wyraźniej dostrzegamy potrzebę poprawy rentowności rolnika. Wkładamy serce w uzyskanie materiału siewnego o możliwie najlepszych właściwościach technicznych. Chcemy zagwarantować Państwu pewność w uzyskaniu odpowiedniej wysokości i jakości plonu. Dzięki temu, że wiemy więcej niż tylko to, jak wyhodować ziarno, które przyniesie pożądane korzyści, dążymy do tego, aby każdy polski rolnik miał możliwość uprawy roślin z najlepszych w Polsce nasion.

Za główny cel stawiamy sobie optymalny wybór materiału siewnego od najlepszych polskich i światowych hodowców, który gwarantuje stabilność i pewność plonu. Cena nasion z Top Farms Agro jest zawsze adekwatna do ich jakości. Niewątpliwie, Państwa wybór przyczynia się do zwiększenia opłacalności produkcji rolnej i co z tym związane – rozwoju rolnictwa.

Syngenta oferuje szerokie portfolio produktów i usług wspomagających zdrowie roślin i gleby, a także rozwiązania cyfrowe, które pozwalają producentom rolnym lepiej wykorzystywać dane z gospodarstw i podejmować bardziej świadome decyzje. Do czołowych rozwiązań firmy należą: Cropwise Operations – system zarządzania gospodarstwem stosowany na całym świecie na łącznej powierzchni 40 milionów hektarów oraz Interra® Scan – innowacyjna technologia skanowania gleby. Dodatkowo firma oferuje rozwiązania biologiczne, w tym oparte na nauce biostymulatory, pomagające roślinom radzić sobie ze stresem biotycznym i abiotycznym. W ramach Grupy Syngenta firma współpracuje z rolnikami i partnerami, aby realizować cztery Priorytety Zrównoważonego Rozwoju: Wyższe Plony, Mniejszy Wpływ; Odbudowa Gleby i Natury; Poprawa Dobrobytu Wsi i Zrównoważone Operacje. Priorytety te wspierane są praktykami rolnictwa regeneratywnego, które mają na celu pielęgnowanie i przywracanie zdrowia gleby, ochronę klimatu i różnorodności biologicznej oraz zwiększenie wydajności i rentowności gospodarstw rolnych.

Patronat honorowy

Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk (IRWiR PAN) jako jednostka naukowa, opiniotwórcza i doradcza, prowadzi interdyscyplinarne badania podstawowe w dziedzinie nauk społecznych.

Są one kluczowym warunkiem efektywnej realizacji praktycznych działań rozwojowych przez samorządy, sektor przedsiębiorstw i całe społeczności. Instytut jest wiodącym podmiotem badawczym w kraju zajmującym się identyfikacją i wyjaśnianiem mechanizmów rozwojowych oraz ich efektów w zmieniającej się roli wsi w życiu społecznym, gospodarczym i kulturowym kraju, a także monitorowaniem bieżących wyzwań społeczno-gospodarczych i przyrodniczych, przed którymi stają społeczności lokalne. Wyniki badań realizowanych w Instytucie były dotychczas wykorzystywane przez liczne instytucje międzynarodowe i krajowe, m.in. OECD, FAO, Parlament Europejski, Komisję Europejską, Kancelarię Prezydenta RP, MRiRW i MFiPR oraz inne instytucje podejmujące problematykę wyrównywania dysproporcji rozwojowych między miastem a wsią oraz dążące do sprawiedliwości terytorialnej i spójności społecznej. To jedyna tego typu placówka naukowa w kraju, w której pracują przedstawiciele ekonomii, socjologii, demografii, antropologii, politologii, gospodarki przestrzennej i geografii społeczno-ekonomicznej.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie to najstarsza w kraju uczelnia rolnicza i przyrodnicza, której początki sięgają 1816 roku.

Jest prężnym ośrodkiem akademickim, cieszącym się uznaniem i niesłabnącym zainteresowaniem młodzieży, cenionym za wierność najlepszym tradycjom uniwersyteckim, otwartość na zmiany oraz dbałość o jakość kształcenia i dynamiczny rozwój.

Uczelnia oferuje ponad 40 kierunków studiów (w tym 12 prowadzonych w języku angielskim): od przyrodniczych i technicznych, po weterynarię, kierunki społeczne czy ekonomiczne. Kształci blisko 16000 studentów na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych, doktoranckich i podyplomowych oraz w ramach międzynarodowej wymiany studentów.

Wybitni naukowcy, nowoczesne centra badawcze, pracownie i laboratoria pozwalają na kształcenie i prowadzenie badań naukowych na światowym poziomie, a transfer wyników do gospodarki wpływa na innowacyjność i postęp m.in. w rolnictwie, gospodarce żywnościowej czy medycynie oraz przyczynia się do wzrostu znaczenia polskiej nauki w świecie.

Uczelnia szczyci się długą i bogatą historią oraz unikatowym profilem edukacyjno-badawczym.

Prowadzi studia z zakresu nauk ekonomicznych, chemicznych, przyrodniczych, technicznych, społecznych, rolniczych, leśnych i weterynaryjnych. Zapewnia profesjonalne przygotowanie specjalistów nie tylko dla potrzeb rolnictwa i leśnictwa, ale całej gospodarki żywnościowej i sektora agrobiznesu. Uczelnia oferuje szeroki profil kształcenia dostosowany do przyszłościowych potrzeb i oczekiwań młodego pokolenia oraz przemian społeczno-gospodarczych zachodzących w Polsce i Unii Europejskiej.

Od wielu lat Uczelnia łączy rozwój naukowy z gospodarką. Żywność, środowisko i energia to sztandarowe problemy badawcze jakimi zajmuje się Uniwersytet Rolniczy. Uczelnia prowadzi co roku kilkaset tematów badawczych, organizowanych jest wiele konferencji, sympozjów i seminariów krajowych oraz międzynarodowych stanowiących płaszczyznę do dyskusji i wymiany doświadczeń. Pracownicy naukowo-dydaktyczni utrzymują ścisłą współpracę z firmami, izbami rolniczymi oraz organami administracji państwowej i samorządowej, dzięki której możliwe jest upowszechnianie wyników prowadzonych badań. Uczelnia zapewnia profesjonalne przygotowanie specjalistów w dziedzinie nauk: rolniczych, leśnych, biologicznych, weterynaryjnych, ekonomicznych, przyrodniczych, technicznych. Ponadto prowadzone są badania w wielu strategicznych i innowacyjnych dziedzinach, skupiających się wokół sektora Life Science.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu to uczelnia z ponad 100-letnią tradycją akademickich studiów rolniczo-leśnych oraz 70-letnią funkcjonowania jako autonomiczna jednostka.
Obecnie jest czołową uczelnią przyrodniczą w kraju, która łączy tradycję z nowoczesnością i innowacyjnością. To miejsce, gdzie dziedzictwo minionych pokoleń współgra z najnowszymi osiągnięciami nauki, oferując studentom idealne warunki do odkrywania naukowych pasji. Co roku kształci około 7 000 studentów, na 26 innowacyjnych kierunkach studiów o charakterze praktycznym i interdyscyplinarnym.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu prowadzi szerokie i zróżnicowane badania naukowe i aktywnie współpracuje z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Dysponuje nowoczesną bazą naukowo-dydaktyczną, w której realizowane są różnorodne, nowatorskie badania oraz zajęcia, warsztaty i laboratoria dla studentów. Innowacyjne wyposażenie wielu jednostek w aparaturę nowej generacji umożliwia realizację projektów we współpracy z otoczeniem krajowym, jak i zagranicznym na wielu płaszczyznach. Szczególną uwagę Uczelnia poświęca zrównoważonemu rozwojowi i ekologii, współpracując z lokalnymi społecznościami i instytucjami, aby wspólnie kształtować lepszą przyszłość dla regionu i świata.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu – bogata historia połączona z dynamicznym rozwojem, jedna z najlepszych specjalistycznych uczelni w kraju. Uniwersytet Europejski i uczelnia badawcza.

UPWr prowadzi kształcenie i badania w dziedzinie nauk rolniczych, ścisłych i przyrodniczych, inżynieryjno-technicznych oraz społecznych, odpowiadając na zmieniające się potrzeby rynku pracy.
Znakomici naukowcy, wyposażone w specjalistyczny sprzęt pracownie i laboratoria oraz otwarte w tym roku Centrum Innowacyjnych Technologii – nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy, pozwalają na kształcenie i prowadzenie badań naukowych na światowym poziomie.
Od kilku lat uczelnia notowana jest w międzynarodowym Rankingu Szanghajskim w kategorii najlepszych uczelni świata w dziedzinach: Food Science and Technology i Veterinary Sciences, a weterynaria, nauki o żywności, geodezja i kartografia oraz zootechnika znalazły się na krajowym podium kierunków studiów w rankingu „Perspektyw”.
Dyscyplina technologia żywności i żywienia otrzymała w ostatniej ewaluacji ocenę wyróżniającą A+. Weterynaria została uznana przez Polską Komisję Akredytacyjną za „Doskonały kierunek” i może pochwalić się także pozytywną oceną Europejskiego Stowarzyszenia Wydziałów Medycyny Weterynaryjnej (EAEVE).
Te i inne osiągnięcia sprawiły, że UPWr znalazł się w gronie 20 najlepszych uczelni w Polsce, które stanęły do konkursu o tytuł uczelni badawczej, dzięki czemu otrzymuje zwiększoną subwencję na realizację planu rozwojowego uczelni.
W 2022 roku UPWr dołączył do prestiżowego grona konsorcjów Uniwersytetów Europejskich z sojuszem EU GREEN składającym się z 9 europejskich uczelni.
Ambicją Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu jest być uczelnią umiędzynarodowioną, działającą na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju, zaangażowaną w rozwiązywanie globalnych wyzwań ludzkości, prowadzącą badania w ścisłej współpracy z otoczeniem gospodarczym oraz aktywnie uczestniczącą w rozwoju miasta i regionu jako najbliższego środowiska społecznego, za które czujemy się współodpowiedzialni.